fbpx

SPA XXI wieku

Choć mianem „Medical SPA” określa się dzisiaj obiekty o różnym standardzie i zakresie usług,  to stanowią one o przyszłości polskich uzdrowisk i rynku SPA w Polsce. Znajdziemy tu połączenie zdrowia z urodą i rehabilitacji z wypoczynkiem. A wszystko dobrej jakości i na czas.

SPA kojarzy nam się głównie z relaksem, wypoczynkiem, urodą, ale także harmonią i odnową ciała oraz ducha. A stąd już blisko do upowszechnianej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) definicji zdrowia: „Zdrowie jest pełnym dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym, a nie tylko brakiem choroby lub niedomagania.”

Choć SPA to stosunkowo młoda dziedzina, jej źródłosłów: „sanus per aquam” (zdrowie przez wodę) ściśle wiąże się z długimi i bogatymi tradycjami uzdrowiskowymi. Filozofia SPA nawiązuje do tradycji podróżowania do kurortów, w których, dzięki znanym od wieków niezwykłym właściwościom wód, można odzyskać siły witalne i spokój ducha.
Odkrycie oddziaływania wody na nasze samopoczucie, tak ważne dla filozofii SPA, nie nastąpiło nagle. Hydroterapia była znana w starożytnych Chinach i Japonii, a w Europie miała szerokie zastosowanie w rzymskich łaźniach. Zapomniana w średniowieczu, została na nowo odkryta na przełomie XVIII i XIX wieku.
Najstarszym polskim uzdrowiskiem jest Lądek-Zdrój. Pierwsze urządzenia kąpielowe istniały tu już w 1241 r., a najstarszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy” powstał w 1498 r. Dzisiaj mamy czterdzieści pięć miejscowości o statusie uzdrowiska, ale tylko cześć z nich ma własne zasoby „tworzyw leczniczych”, czyli wód mineralnych i borowin oraz kilkusetletnią, udokumentowaną historię.

Siermiężność do lamusa

W ostatnich dziesięcioleciach sanatoria kojarzyły nam się głównie z obskurnymi obiektami szpitalnymi, latami oczekiwania na skierowanie, marnym jedzeniem i słynnymi dansingami. Tymczasem z roku na rok przybywa osób, które potrzebują rehabilitacji i odnowy biologicznej, lecz nie chcą spędzać czasu w klasycznym sanatorium, żywić się w stołówkach i bawić się w ciuciubabkę ze strażnikiem zamykającym bramę o dziesiątej wieczorem. Chcą dochodzić do formy w warunkach komfortowych, a nawet luksusowych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są coraz liczniejsze Medical SPA – obiekty wysokiej jakości, nastawione głównie na obsługę prywatnych klientów, wyposażone w nowoczesny sprzęt leczniczy i rehabilitacyjny, z profesjonalną obsługą.

Miło i skutecznie
W ośrodkach Medical SPA można korzystać z zabiegów profilaktycznych, zapobiegających chorobom i opóźniających procesy starzenia organizmu, jak i podjąć kompleksową rehabilitację pod okiem lekarzy. Oferta skierowana jest do osób, które są po prostu przemęczone lub mają problemy ze zdrowiem, są po poważnej kontuzji, chorobie, czy operacji. Mogą wybierać spośród specjalistycznych masaży, okładów i kąpieli leczniczych, indywidualnych i grupowych zajęć ruchowych, fizykoterapii, elektrostymulacji, laseroterapii czy krioterapii. Takie kompleksowe postępowanie lecznicze daje rezultaty w rehabilitacji, leczeniu chorób przewlekłych i profilaktyce. Zabiegi zlecane przez lekarzy dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego klienta, co gwarantuje osiągnięcie długotrwałych efektów. Uzupełnione o szeroką gamę relaksujących i upiększających zabiegów SPA i atrakcje typu wellness, przynoszą jeszcze lepsze rezultaty. Niektóre ośrodki oferują dodatkowo zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii, czy stomatologii.

W górach i nad morzem
Głównym założeniem Medical SPA jest efektywne leczenie w komfortowych warunkach (również noclegowych), połączenie poprawy stanu zdrowia z wygodą pacjenta, czy raczej należałoby powiedzieć – klienta. Każdy zabieg rehabilitacyjny powinien odbywać się w warunkach właściwych dla ośrodka SPA, a nie szpitala. Chodzi o to, by zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne przestały być jedynie przykrą koniecznością. Niezwykle ważne są: jakość świadczonych usług, atmosfera i przyjazne wnętrza, do których klient wraca z przyjemnością, a także stosowanie zindywidualizowanych programów zarówno leczniczych, jak i wypoczynkowych.
Ośrodki Medical SPA powstają w miejscowościach uzdrowiskach, bazujących na klimacie czy wodach mineralnych i borowinach wykorzystywanych w celach leczniczych, jak i miejscowościach nie mających statusu uzdrowiska, ale oferujących dogodne warunki do wypoczynku.

Klinika Uzdrowiskowa

Uzdrowisko Nałęczów

images/stare/Eden_8_2013/Medical SPA/eva_medical_spa.jpg

Uzdrowisko Wieniec Zdrój

Hotel Wilga w Ustroniu


Medical SPA

Terminy „Medical SPA” i „Med-SPA” używane są często zamiennie. W pierwszym przypadku chodzi jednak głównie o połączenie SPA z rehabilitacją (balneoterapia i medycyna fizykalna), a w drugim o połączenie SPA z zabiegami z dziedziny medycyny estetycznej, poprawiającej jakość skóry i niwelującej zewnętrzne objawy starzenia.International SPA Association określa „Medical SPA” jako instytucję, której głównym zadaniem jest dostarczenie kompleksowej opieki medycznej, połączonej z ofertą z zakresu wellness i SPA, a usługi te realizowane są w jednym miejscu.Światowe trendy w branży Medical SPA zakładają zapewnienie holistycznej opieki nad gościem, łączącej komfortowy wypoczynek, relaks, leczenie dolegliwości, ale także edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Ośrodki Medical SPA powstają w miejscowościach uzdrowiskach, bazujących na klimacie czy wodach mineralnych i borowinach wykorzystywanych w celach leczniczych, jak i miejscowościach nie mających statusu uzdrowiska, ale oferujących dogodne warunki do wypoczynku. Przykłady poniżej:

Medical SPA Sanatorium UNITRAL (Mielno)
Położony 180 m od plaży. 190 miejsc. Posiada dużą bazę zabiegową, basen z łaźnią parową i jacuzzi oraz zaplecze konferencyjne. W ofercie zabiegi z zakresu SPA i wellness oraz diagnostyka kardiologiczna i zabiegi rehabilitacyjne.
www.unitral.pl

Arka Medical SPA (Kołobrzeg)
Znajduje się 100 m od plaży, na skraju parku uzdrowiskowego. Oferuje 660 miejsc noclegowych. Zakres usług to głównie bogata oferta zabiegowa Centrum Odnowy Biologicznej.
www.arka-mega.pl

Medical SPA Malinowy Zdrój (Solec Zdrój),Medical SPA Malinowy Dwór (Świeradów Zdrój)
Hotel Malinowy Zdrój w Solcu dysponuje 102 pokojami, Centrum Rehabilitacji z kadrą specjalistów balneologii, fizjoterapii i rehabilitacji oraz Centrum Urody. Podobne usługi oferuje Hotel Malinowy Dwór w Świeradowie.
www.malinowehotele.pl

Villa Park Med.[&]Spa (Ciechocinek)
Dysponuje 50 pokojami oraz 20 apartamentami wolnostojącymi. Oprócz szerokiej gamy zabiegów (urodowych i rehabilitacyjnych) w SPA Saltaris oferuje solankowy basen i jacuzzi, saunę solną i mini tężnię.
www.villapark.pl

Jelenia Struga SPA Resort (Kowary)
Koncentruje się na terapiach oczyszczających organizm. Może się też pochwalić unikalną na skalę europejską Skojarzoną Terapią Radonową, która pozytywnie wpływa na łagodzenie wielu dolegliwości.
www.jeleniastruga.pl

reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor