fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Skóra w liczbach

Często piszemy o skórze, jej pielęgnacji i procesach starzenia. Ale czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Waży ok. 3,6 kg i może mieć powierzchnię nawet do 2 m kw.

Skóra może stanowić nawet 15% masy naszego ciała, dlatego jest jednym z najważniejszych narządów. Jej zadaniem jest ochrona ciała oraz przekazywanie mu bodźców docierających z zewnątrz.

Jej warstwa wierzchnia, czyli naskórek jest wodoodporna, najcieńsza na powiekach – od 0,10 do 0,15 mm, a najgrubsza na stopach i wewnętrznej stronie dłoni – nawet do 4,6 mm. Naskórek regularnie odnawia się. Każdego dnia miliony starych komórek są złuszczane i zastępowane nowymi. W wyniku łuszczenia, w ciągu całego życia tracimy ok. 18 kg naskórka. To w nim znajdują się melanocyty – komórki barwnikowe wytwarzające melaninę, pigment nadający skórze kolor i chroniący ją przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych.

Drugą warstwą skóry jest skóra właściwa, która w przeciwieństwie do naskórka nie ulega wymianie na przestrzeni życia. Jest wytrzymała i aksamitna, ale to właśnie w niej zachodzą procesy starzenia. Składa się z tkanki łącznej zawierającej włókna kolagenowe i elastynę, w której zatopione są naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe. Te ostatnie każdego dnia wydzielają ok. dwie szklanki potu (400-500 ml).

Skóra jest istotną częścią naszego układu odpornościowego. Jest wodoodporna, ale sama wydala wodę i produkty przemiany materii, pomagając w ten sposób ciału zachować równowagę wodno-elektolitową i regulować temperaturę. Chroni tkanki przed urazami, a dzięki zawartym w niej receptorom reagującym na dotyk, ból czy zmiany temperatury „opowiada” nam o świecie zewnętrznym. Płaszcz z łoju i potu zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Szybko się goi (skaleczony naskórek przyspiesza wymianę komórek).

 

Walcząc o zachowanie młodego wyglądu, stosujesz niezliczone ilości kremów i preparatów do twarzy i ciała. Na nic jednak twoje starania, jeśli zapomnisz o właściwej pielęgnacji rąk. Zaniedbana skóra dłoni i tak zdradzi twój wiek.
Kolejne teksty o ochronie przeciwsłonecznej jesteśmy skłonne traktować trochę z przymrużeniem oka. Bo ileż razy można… skoro wszystko jest już jasne jak słońce. Czy na pewno? Oto 10 pytań, które wciąż zadajemy sobie, kupując preparat fotoochronny.
Zimą skórę suchą nawilżaj, tłustą chroń „na cebulkę”, naczyniową wspomagaj rutyną. Sprawdź, które kosmetyki są odpowiednie dla twojej skóry. 
Plan na letnie miesiące? Nawilżenie skóry! Wypoczynek, słońce i wspaniała opalenizna to standardowy pomysł na wakacje. Jeśli jednak odpowiednio o siebie nie zadbamy, jesienią zdrową skórę będziemy wspominać tylko na zdjęciach.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor